وقتی بر روی آیکونی در ویندوز کلیک راست کرده و گزینه Properties را کلیک می نمائیم، از برگه Customize توسط Change Icon می توان از شکلک های پیش فرض ویندوز که در فایل %SystemRoot%\system32\SHELL32.dll جاساز شده است، استفاده نمائیم یا با انتخاب گزینه Browse تصاویر خودمان را با پسوند ico انتخاب نمائیم. توجه داشته باشید که این تصاویری که شما اضافه می کنید فقط در ویندوز خودتان قابل روئیت است و در شبکه به دلیل آنکه به سورس تصاویر که در کامپیوتر شماست دسترسی نیست، قابل روئیت نمی باشد. برای رفع این مشکل می توان تصاویر را در فولدری به اشتراک گذاشت و سپس در زمان انتخاب تصویر آدرس شبکه آن فولدر را بدهیم تا در کل شبکه قابل روئیت باشد. فرضا تصویری با نام icon.ico در فولدر m4i در سرور m4iir ذخیره شده است، در نتیجه آدرس آن می شود:
کد:
\\m4iir\icon\icon.ico
دقت کنید که دسترسی Share و Security این فولدر را برای Everyone بصورت Read Only قرار دهید!!! برای تغییر آیکن فولدر بهمراه قرار دادن تصویری در پس زمینه می توان از 2 فایل با نام AUTORUN.INF و desktop.ini استفاده نمائید. فایل های AUTORUN.INF و desktop.ini بهمراه یک فولدر به نام icon از این لینک دانلود نمائید و در روت اصلی درایوتان یا در فایلی که می خواهید به اشتراک بگذارید قرار دهید. کدهای داخلی هر کدام به شرح ذیل است:
AUTORUN.INF :
کد:
[AutoRun]
icon=icon\icon.exe
label=m4i.ir Archive
desktop.ini
کد:
[ExtShellFolderViews]
[{BE098140-A513-11D0-A3A4-00C04FD706EC}]
Attributes=1
IconArea_Image=icon/aks.jpg
IconArea_Text=0x0bbbnn80
[.ShellClassInfo]
ConfirmFileOp=0

می توان رنگ مورد نظر خود را توسط سایت های آنلاین یا نرم افزارهای مرتبط RBG-Hex Color Code Converter تبدیل نمائیم و با تغییر مقدار IconArea_Text=0x رنگ نوشته فولدرها را تغییر دهید. نمونه رنگها:
کد:
0x000000 = black
0xFF0000 = blue
0xFFFF00 = blue light
0xA8A8A8 = gray
0x33CC00 = green
0xFF00FF = magenta
0xEAADEA = pink
0xE10000 = red
0xFFFFFF = white
0x00FFFF = yellow
در صورتی که نیاز به تغییر تصویر آیکون در شبکه و با استفاده از تصاویر پیش فرض ویندوز دارید، می توانید از کدهای زیر استفاده نمائید و فقط مقدار عددی IconIndex را تغییر دهید!
کد:
[DeleteOnCopy]
Owner=MyUser
Personalized=13
PersonalizedName=My Folder
[.ShellClassInfo]
InfoTip=@Shell32.dll,-12689
IconFile=%SystemRoot%\system32\shell32.dll
IconIndex=-230

به بزرگی و کوچکی حروف دقت کنید و ترجیحا مسیر این فایلها را در آنتی ویروس اعتمادسازی کنید ( exclusion ). برای تست کدهای آتوران فوق می بایست بعد از هر تغییر، کامپیوتر را ریستارت کنید ( برای رنگ و تصویر با F5 صفحه رفرش می شود ) اما بهتر است این فایلها را بر روی فلش قرار دهید تا به جای ریستارت ویندوز، فلش را جدا و سپس متصل نمائید ( Safely Remove ) . تمامی فایلهای فوق بصورت سیستمی مخفی شده اند، در نتیجه برای اعمال تغییرات شخصی گزینه Hide Protected operating system file موقتا فعال کنید.