بک آپ و ریستور تنظیمات میکروتیک از طریق نرم افزار WinBox بسیار ساده است. ابتدا توسط نرم افزار وین باکس به میکروتیک مد نظر متصل شده و گزینه Files از ستون سمت چپ انتخاب می کنیم. در File List یعنی پنجره باز شده در سمت سمت راست، گزینه Backup در بالای صفحه را انتخاب می کنیم. بر حسب حذف جداکننده تاریخ و ساعت فعلی میکروتیک ( مثلا - یا / ) ، که به عنوان نام در نظر گرفته می شود Backup میکروتیک مان آماده ست. جهت Restor نیز گزینه ای به همین نام در بالای صفحه File List وجود دارد که با انتخاب یکی از بک آپ های موجود و نیز این گزینه و ریستارت میکروتیک بک آپ مد نظرمان اعمال می شود.
نکته ای که باید در نظر داشته باشیم این است که چنانچه در تنظیمات فایروال رولی داشته باشیم که مثلا همه دسترسی ها به میکروتیک را بجز یک آی پی باز گذاشته باشیم، با ریستور بک آپ و بالطبع آن تغییر آی پی سیستم مان دسترسی مجدد تا بازگشت به آی پی قبلی به میکروتیک مقدور نخواهد بود. پس بهتر است هنگام بک آپ گیری اگر چنین رولی وجود دارد آن را موقتا غیر فعال و پس از بک آپ گیری مجددا فعال نمائیم:
کد:
/ip firewall filter
add action=drop chain=input comment="m4iir" in-interface=all-ethernet

اگر از ستون سمت چپ میکروتیک گزینه New Terminal را انتخاب نمائیم توسط دستورات زیر نیز می توانیم بازگرداندن تنظیمات و پشتیبان گیری از طریق ترمینال را انجام دهیم:

کد:
system backup save name=Backup
system backup load name=Backup
جهت نمایش تمامی فایلهای بک آپ، هات اسپات و...
کد:

/
file print
اسلش / در دستور فوق، برای بازگشت به روت ( یا با زدن پیاپی .. ) و خط بعدی اجرای فرمان پرینت فایلهاست. برای گرفتن خروجی از تنظیمات میکروتیک از فرمان زیر در ترمینال استفاده نمائید:
کد:

export file=backup
این دستور یک فایل با پسوند rsc می سازد که با کشیدن و رها کردن بک آپ یا این فایل به روی دسک تاپ، فایلها از میکروتیک به کامپیوترتان کپی می شود. فایلهای خروجی را می توان با نرم افزار نت پد باز نمائید.