کامپیوترهایی که ویندوز XP بر روی آن نصب است و به شبکه متصل می باشند، بعضا مشاهده می شود که وقتی سیستم شان را برای مدتی استفاده نمی کنند و به حالت StandBy می رود، تم ویندوز آنها به حالت کلاسیک تغییر می کند و پس از لحظاتی مجددا به حالت اولیه بر می گردد. در این موقع ارتباط کاربر با شبکه و فایل های اشتراکی که از طریق پورت 445 می باشد قطع می شود و سیستم سرعت کند پیدا می نماید به طوری که کاربر متوجه غیر عادی بودن ویندوز در این هنگام می شود.

این اشکال بعضا در زمانی که حتی یک سیستم از اینترنت ADSL نیز استفاده می کند شاید رخ دهد ( شبکه دامین یا ورک گروپ وجود نداشته باشد!! ). راحترین راه حل این است که کامپیوتر را ریسارت کنید تا اشکال برطرف شود. به لحاظ تخصصی اگر بر روی کارت شبکه راست کلیک کنید و گزینه Repair را انتخاب کنید با ارور عدم دریافت آی پی مواجه می شوید. حال اگر به سرویس های ویندوز نگاهی بیندازید ( روی My Computer راست کلیک و انتخاب Manage و سپس Services and Applications و در نهایت Services ) متوجه خواهید شد که سرویس Computer Browser استپ شده است. این سرویس را استارت می کنیم و برای اینکه به مشکل بعدی بر نخوریم بهتر است DHCP Client ، DNS Client را نیز ریستارت نمائیم. ( این موارد جایگزین ریستارت ویندوز یا کامپوتر است )
اگر با Administrator به سیستم کاربر لاگین کنیم با پنجره خطای زیر مواجه می شویم:

در Run ویندوز cmd را تایپ و اینتر زده. در صفحه مشکی رنگ netstat -an را وارد کنید و ترافیک بر روی پورت های باز خصوصا پورت 445 را مشاهده می نمائید که عامل اصلی این خطا ( که عامل ورود نوعی Worm از پورت های 445 ,137 , 135 یا 139 است ) در ویندوز های قدیمی مثل XP می باشد. در ویندوز سون به بالا این باگ برطرف گردیده است. برای رفع مشکل فوق می توان فایروال ویندوز را فعال و پورت های مورد نیاز را در آن باز نمائیم. یا از طریق ریجستر اقدام به بستن پورت 445 کنیم.
راه حل کاربردی استفاده از پچ آپدیت مایکروسافت برای Windows XP – SP2 و نیز نرم افزاری جهت بستن پورتهای بالاست که می توانید از لینک زیر دانلود نمائید.
پچ (وصله امنیتی ) را نصب و سپس نرم افزار Windows Worms Door Cleaner را باز نموده و دایره هایی که به رنگ قرمز هستند (هشدار) را انتخاب نمائید( معمولا 3 گزینه اول فعال است ) تا به حالت Disable تبدیل شود و در نهایت سیستم را ریستارت نمائید.
در شبکه های دامین پیشنهاد می گردد گزینه اول و سوم فعال باشند و فقط گزینه دوم غیر فعال گردد ( دایره قرمز رنگ برای اولی و سوم و مابقی تیک سبز داشته باشند!!! )