با راست کلیک بر روی My Computer و انتخاب Properties مشخصاتی نظیر Ram و CPU نمایش داده می شود ( میانبر WinKey+Pause ). همچنین با راست کلیک بر روی نوار وظیفه در پائین دسکتاپ ( Task Bar ) و انتخاب گزینه Task Manager یا با زدن همزمان سه دکمه Ctrl+Alt+Delete و انتخاب تسک بار ( میانبر فشردن سه کلید Ctrl+Shift+Esc ) می توانیم اطلاعاتی درباره برنامه ها و فرایندهای اجرا شده بر روی سیستم و میزان مصرف منابع توسط این برنامه ها و فرایندها بدست آوریم. در تب Performance و در کادر CUP Usage History می توانیم به تعداد هسته ها ( Core ) سی پی یو دست یابیم.
اگر در قسمت خالی از صفحه دسکتاپ کلیک راست کرده و گزینه Properties و Settings را انتخاب نموده و سپس در پائین صفحه Advanced و از صفحه باز شده Adapter را کلیک کنیم، مشخصات کارت گرافیک و خصوصا مقدار RAM آن در این پنجره به نمایش در می آید. برای سایر قطعات مانند هارد و ... بر روی My Computer کلیک راست کرده و گزینه Manage را انخاب نمائید.
تمامی موارد فوق بصورت گرافیکی از داخل ویندوز میسر است و اگر بخواهیم از طریق خط فرمان به این اطلاعات دست یابیم، با انتخاب RUN ویندوز و تایپ CMD به پرامپت داس وارد می شویم. داخل صفحه مشکی رنگ، در جایی که Cursor چشمک می زند، فرمان WMIC را تایپ و اینتر می زنیم:
C:\>wmic
wmic:root\cli>Baseboard
Baseboard برای نمایش مشخصات مادربرد
CPU نمایش مشخصات فنی سی پی یو
?- یا ?/ نمایش سایر سوئیچ های این فرمان

بطور مثلال فقط نمایش مدل مادربرد wmic csproduct get name,identifyingnumber,uuidروش دیگر استفاده از ابزار System Information ویندوز ( تصویر بالا ) از مسیر:
Start\All Programs\Accessories\System Tools
است. System Information اطلاعات کاملی از سخت افزارهای کامپیوتر را در اختیار شما قرار می دهد. فرضا در قسمت System Summery و در مقابل عبارت System Model مدل مادربورد نوشته شده است.

به طور کلی تمامی مشخصات سخت افزاری یک کامپیوتر را می توان بعد از روشن کردن سیستم و زدن کلید Pause روی صفحه کلید یا با زدن دکمه Delete یا F2 ( در هر مادربردی متفاوت است ) از قسمت بایاس مین برد به دست آورد.